Inne
Dzięki jakiej technologii aktualnie można zostać uznanym za cudotwórcę, za proroka, osobę o nadprzyrodzonych zdolnościach?
Technologia ta jest w stanie symulować różnego rodzaju fenomeny, które można by interpretować jako nadprzyrodzone.
Rozszerzona rzeczywistość (AR) jest technologią łączącą świat rzeczywisty z wirtualnym, możemy więc za jej pomocą na przykład "wyczarować" obiekty, które tylko z pomocą specjalnego oprogramowania są widoczne.
Do tego dochodzi sztuczna inteligencja (AI), która jest programem komputerowym zaprojektowanym do symulacji inteligentnego zachowania. Sztuczna inteligencja może nauczyć się rozwiązywać skomplikowane problemy, przewidywać przyszłe wydarzenia czy rozumieć ludzkie emocje.
Table of Contents
AI
Programy AI bywają często używane do tworzenia deepfake'ów, czyli fałszywych wideo, na których prawdziwe osoby wydają się mówić lub działać w sposób, którego nigdy nie zrobiły. Ktoś uzbrojony w tę technologię może tworzyć fałszywe filmy, które sprawiają, że wygląda on na osobę o nadprzyrodzonych zdolnościach.
Również technologia holograficzna pozwala na tworzenie iluzji trójwymiarowych obrazów, które mogą być manipulowane i wydają się naprawdę realistyczne.
Jednak najważniejsze, aby pamiętać, że pomimo że technologia może stwarzać iluzję nadprzyrodzonych zdolności, nie jest to prawdziwe i nie czyni nikogo cudotwórcą czy prorokiem. Prawdziwe zdolności, umiejętności i talent, to nadal cechy, które technologia nie jest w stanie symulować.
Istotne jest także etyczne i odpowiedzialne korzystanie z tych technologii, ponieważ mogą one być wykorzystywane do wprowadzania innych w błąd lub manipulowania nimi.
Lista globalnych firm, które pracują nad takimi technologiami
Istnieje wiele globalnych firm, które pracują nad technologiami takimi jak sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość czy technologia holograficzna. Oto niektóre z nich:
1. Google - firma ta znana jest ze swojego zaangażowania w rozwijanie AI i technologii AR. Jest odpowiedzialna za takie projekty jak Google Assistant, Google Glass i DeepMind.
2. Microsoft - oprócz rozwoju sztucznej inteligencji, Microsoft ma również projekt HoloLens, który koncentruje się na rozszerzonej rzeczywistości i hologramach.
3. Apple - jest liderem w technologii rozszerzonej rzeczywistości, a ich produkty, takie jak iPhone i iPad, zawierają technologie AR.
4. Facebook/Meta Platforms - ta firma pracuje nad szerokim zakresem technologii AI, a ostatnio skupia się na budowaniu metawersum, wirtualnej rzeczywistości, która imituje prawdziwe środowisko.
5. IBM - są pionierami w dziedzinie sztucznej inteligencji, znanymi głównie z Watsona - systemu AI zdolnego do przeprowadzania rozmów z ludźmi.
6. Amazon - za pomocą swojego asystenta Alexa, Amazon jest zaangażowany w rozwój technologii AI. Również dzięki swojemu działowi Amazon Web Services, oferują szereg narzędzi i usług AI.
7. Intel - koncentruje się na technologii AI, tworząc m.in. specjalne procesory do przetwarzania danych AI.
8. Nvidia - firma znana przede wszystkim z produkcji kart graficznych, które są niezbędne do wielu zastosowań AI i AR.
9. Tesla - znana głównie z produkcji elektrycznych samochodów, ale również pracuje nad technologią AI, która steruje systemami samochodów autonomicznych.
10. Baidu - chińska firma technologiczna, która jest liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji i technologii AR w Chinach.
Wszystkie te firmy mają potężne zasoby i możliwości, aby przodować w rozwoju tych zaawansowanych technologii. Każda z nich wnosi własny, unikalny wkład do tego dynamicznie rozwijającego się pola.
Udziałowcy tych marek
Udzielać informacji na temat konkretnych udziałowców dużych, publicznie notowanych firm może być trudne i mniej precyzyjne, ponieważ dane te zwykle się zmieniają. Wielu z tych udziałowców to duże instytucje finansowe, fundusze inwestycyjne i inwestorzy prywatni.
Na przykład, według danych na koniec 2021 roku, największymi udziałowcami Google (Alphabet Inc.) były takie podmioty jak Vanguard Group, BlackRock i T. Rowe Price. W przypadku Microsoftu, również Vanguard Group i BlackRock. Apple, podobnie, ma w swojej strukturze udziałowców firmy takie jak Vanguard Group, Berkshire Hathaway (Warren Buffett) czy BlackRock.
W przypadku Facebook (Meta Platforms), największymi udziałowcami są Vanguard Group, BlackRock i Fidelity. Dla IBM największymi udziałowcami są Vanguard Group, State Street oraz BlackRock, natomiast dla Amazon - Vanguard Group, BlackRock i T. Rowe Price.
Intel jest przede wszystkim posiadaną przez Vanguard Group, BlackRock i Capital Research Global Investors. Nvidia ma na swojej liście udziałowców Vanguard Group, BlackRock i Fidelity.
Tesla ma unikalną sytuację, gdzie największym udziałowcem jest jej CEO, Elon Musk, a także firma jak T. Rowe Price i Vanguard Group.
W case Baidu, największymi udziałowcami są Baillie Gifford, T. Rowe Price i BlackRock.
Powyższe dane mogą ulec zmianie, a udziałowcy często zmieniają swoje portfolio. Proszę sprawdzić najnowsze dane w celu uzyskania najbardziej aktualnych informacji.
Vanguard Group, BlackRock, T. Rowe Price i Fidelity
Vanguard Group jest zarządzany przez jego spółdzielców, co oznacza, że klienci posiadające fundusze inwestycyjne lub ETFy Vanguard są właścicielami firmy.
BlackRock, największa na świecie firma zarządzająca aktywami, jest spółką akcyjną notowaną na nowojorskiej giełdzie, a jej akcje są własnością zarówno inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.
T. Rowe Price jest również notowany na giełdzie i zarabia pieniądze dla swoich akcjonariuszy, zarówno indywidualnych osób, jak i organizacji, które posiadają jego akcje.
Fidelity jest prywatną firmą, której właścicielami są różne osoby z rodziny Johnson, która założyła firmę, a także jej pracownicy i inwestorzy.
Wnioski
Technologia AR, AI i holograficzna nie jest już tylko wizją przyszłości – staje się codziennością. Duże korporacje inwestują miliardy dolarów w rozwój tych technologii, mając na uwadze potencjalne korzyści, takie jak poprawa doświadczenia użytkownika, optymalizacja procesów biznesowych czy stworzenie nowych produktów i usług.
Aktywa tych gigantów technologicznych są zarządzane przez kilku głównych graczy na rynku finansowym, takich jak BlackRock, Vanguard Group, T. Rowe Price i Fidelity. To pokazuje, jak skoncentrowany jest globalny rynek finansowy.
Wielu z inwestorów tych funduszy to instytucje takie jak fundusze emerytalne, fundacje, instytucje edukacyjne itp. Zatem zyski z inwestycji w te technologie przekładają się bezpośrednio na dobrobyt milionów osób na całym świecie.
Należy jednak pamiętać, że korzyści płynące z rozwoju tych technologii są nierównomiernie rozłożone. Wielkie korporacje technologiczne oraz ich udziałowcy czerpią z nich zdecydowane korzyści, podczas gdy przeciętny człowiek może czerpać z nich korzyści jedynie pośrednio (np. poprzez usprawnienia w stosowanych usługach) lub wcale.
Rozwój tych technologii niesie ze sobą również wiele wyzwań, takich jak kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych, wpływem na rynek pracy czy etyką stosowania AI i AR.
- 🤔 Jak radzicie sobie z frustracją w pracy developera? - 24 listopada 2024
- Walidacja pomysłu SaaS - 29 lipca 2024
- Dlaczego liczba 2 jest idealna w IT? Analiza fenomenu dualności - 29 lipca 2024